Mgr. Šárka Moulet

Koučink & Neurolingvistické Programování

Význam zdvořilosti

Jsem přesvědčena o tom, že každý z nás má neuvěřitelnou moc ovlivnit život kolem nás. Je jen naším rozhodnutím, jak se budeme chovat sami k sobě a ke druhým. Každý den, když se probouzíme můžeme se rozhodnout, jak svůj den prožijeme. Samozřejmě všichni máme nějaké povinnosti, které nelze obejít a nechat být. Mluvím však o tom, jaký signál budeme posílat do svého okolí.

Zkoušeli jste někdy, když jdete po ulici, navázat s někým neznámým přímý oční kontakt a poslat mu jen tak úsměv? Většina lidí, ikdyž se třeba předtím mračila a byla ztracena ve svých myšlenkách, vám Váš úsměv vrátí. Můžete to vyzkoušet. Je to jako potkání dvou neznámých duší. Každá má své problémy a trápení a ony se jen na okamžik setkají a pošlou si zprávu: „Neznám tě, ale soucítím s tebou a přeji ti, aby tvůj den byl hezký.“ 

 

To, že se rozhodnete ke zdvořilosti, zachováte se k někomu mile, podáte pomocnou ruku nebo prohodíte s někým pár vlídných slov, má obrovský význam. Spustili jste totiž dominový efekt – člověk, který od Vás dostal jako dar zdvořilost, jí bude mít potřebu poslat dál. Nejen to, on prožije celý svůj den jinak než když potká někoho, kdo se bude chovat hrubě a bude kolem sebe rozsévat negativitu na kilometry daleko.

Vysílejte úsměvy, rozdávejte vřelost a nešetřete slušností a zdvořilostí. Změníte tak život druhým lidem, ale hlavně ho změníte sobě. Protože to co pošlete dál, se Vám s určitostí vrátí zpět.

Přeji Vám krásné dny plné empatie, zdvořilosti a krásných setkání.