Mgr. Šárka Moulet

Koučink & Neurolingvistické Programování

Naše osobní svoboda

Kdysi dávno jsem četla článek, který pojednával o tématu osobní svobody a kladl otázku: Jak byste definovali Vaši osobní svobodu ?

Článek mě velice zaujal a o tématu jsem opravdu přemýšlela. Uvědomila jsem si, že během našeho života velmi často děláme věci, které nám ostatní podsouvají jako správnou cestu. Děláme často vše tak, jak si přejí ostatní a hlavně abychom nezklamali jejich očekávání. Vůbec si však neuvědomujeme, že svým chováním zrazujeme sami sebe. V honbě za tím, abychom byli přesně podle představ ostatních lidí, ve finále zklameme sami sebe. Ve většině případů k našemu prozření dojde až v pozdějším věku. Nevím jestli se to týká nebo týkalo i Vás, ale mnoho lidí tímto způsobem žije.   

A tak jsem si napsala svou vlastní definici osobní svobody:   

„Je mi jedno co si ostatní myslí o mé cestě, o tom jak vypadám, jak se oblékám a co dělám. Nedělám věci, abych uspokojila představy ostatních. Dělám jen věci, které dávají smysl mě. Jdu svou cestou a nepochybuji o ní jen proto, že ostatní mají jiný názor. Nebojím se říct svůj vlastní názor. Ostatní se mnou nemusí souhlasit. Když se mnou ostatní nesouhlasí, neznamená to, že mne nemají rádi a že jsem špatná. Mohu se splést, mám právo i něco nevědět – nemusím být dokonalá ani kvůli sama sobě a hlavně ne kvůli ostatním.“

A jaká je Vaše definice osobní svobody ?  Zamyslete se nad tím a napište si svou vlastní definici na papír. Možná Vám to pomůže si některé věci uvědomit.